Pripravte vašu terasu na zimu!

Spomienky na perfektné leto si nechajte radšej na fotkách a videách. Vaša terasa nemusí prezrádzať rozliaty džús či mastné škvrny po grilovačke. Terasy sú každodenne vystavené vplyvom meniaceho sa počasia. Drevo pracuje, predčasne starne a stráca svoju krásu. Využite slnečné dni babieho leta a zazimujte terasu, aby zažiarila aj v novej sezóne! Či máte odolné exotické alebo ihličnaté drevo, rozmaznajte ju ochranným transparentným olejovým náterom, ktorý ju ochráni pred slnkom, naimpregnuje ju a dodá potrebné „živiny“. Čističom Flugger najprv odstráňte nepravidelné sfarbenie, nečistoty, plesne, ale aj zvyšky starých ochranných olejov.

Je to vaša prvá sezóna a neviete ako na to?

Rezervujte si približne jeden deň a dobrú náladu. Predtým ako sa pustíte do práce, pripravte si všetko potrebné.

Prostriedky

Účinný čistiaci prípravok na dôkladné hĺbkové vyčistenie dreva  má špeciálne zloženie, ktoré rozpustí starý olej a obnoví pôvodnú farbu dreva, odstráni mach a iné nečistoty. Usadená špina pôjde ľahko dolu aj bez použitia hrubej sily. Olej na údržbu terás  zvýrazňuje prirodzenú štruktúru dreva, vytvára ochrannú bariéru a zanecháva nádherný povrch. Chráni drevo pred vysušovaním a usadzovaním nečistôt. Redukuje UV žiarenie. Zaobstarajte si ho v dostatočnom množstve, nakoľko bude potrebné naniesť viacero vrstiev. Pozrite si výdatnosť prostriedku na m2 a vynásobte podľa rozlohy vašej terasy.

Náradie

S dobrým náradím vám práca pôjde od ruky. Budete potrebovať:

handry, ktoré neuvoľňujú vlákna, vedro s vodou, valček s krátkym vlasom, predlžovaciu tyč, aby ste dočiahli kam potrebujete a neušliapali si hotové dielo, paličku na premiešanie, malý štetec a hrubú kefu.

Myslite aj na seba

Obľúbený nápoj, dobrá hudba vždy poteší. Určite však nezabudnite na návleky alebo jednorazovú obuv, ochranné rukavice a okuliare.

Postup

Prvým krokom je čistenie, druhým olejovanie. Pri dobrom počasí stihnete čistenie približne za 4 hodiny v závislosti od veľkosti terasy. Povrch terasy vyčistite až na drevo, aby sa zlepšila penetrácia oleja a nevytvárali sa škvrny. Spravte tak minimálne jeden deň pred olejovaním, aby povrch dokonale preschol. Uistite sa, že všetky poškodené miesta sú opravené alebo prebrúsené.

Hĺbkové čistenie

Pred ručným čistením terasu najskôr navlhčite. Následne naneste čistiaci prostriedok na vonkajšie drevené terasy a počkajte cca pätnásť minút. Povrch dočistite tvrdou kefou v smere letokruhov dreva a poriadne zmyte napríklad tlakovou hadicou s nízkym tlakom. Ak ste všetko urobili správne, máte hotovo a je čas na dobrý obed. Vyčistená terasa získala novú sviežosť a intenzívnejší farebný odtieň.

Olejovanie

Na druhý deň nastal čas dopriať terase regeneráciu olejom. Drevenú terasu ošetrite olejom minimálne raz ročne. Aby ste získali najlepší výsledok, odporúčame aplikovanie oleja do teploty 15 st. C. Olej premiešajte a nanášajte štetcom. V prípade hladkých plôch môžete aj valčekom, v tenkých vrstvách v dĺžke dvoch celých dosiek terasy. Po 20 minútach po nanesení prebytočný olej zotrite bavlnenou handrou. Ak sa po vyschnutí terasy objavia svetlé škvrny, je potrebné postup zopakovať – naniesť vrstvu oleja a zotrieť prebytočný olej.

Blížite sa do cieľa

Povrch drevenej terasy nechajte riadne schnúť aspoň 24 hodín. Vstup na ošetrenú podlahu je prísne zakázaný. Asi za týždeň olej celkom stvrdne a vy si môžete naplno vychutnávať krásnu terasu. Správnou údržbou znečistenému drevu vrátite pôvodný vzhľad. A po ošetrení vaša terasa vyzerá opäť ako nová.